20
0
28 июня, 12:06
Державна прикордонна служба України

ЩОБ МОБІЛЬНИЙ НЕ СТАВ ЗНАХІДКОЮ ДЛЯ ВОРОЖИХ СПЕЦСЛУЖБ

ЩОБ МОБІЛЬНИЙ НЕ СТАВ ЗНАХІДКОЮ ДЛЯ ВОРОЖИХ СПЕЦСЛУЖБ
1 липня 2015 року Верховна Рада України внесла зміни до статті 143 Закону України «Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил України». Це спрямовано на протидію технічній розвідці супротивника, посилення контролю за витоком інформації, зокрема з районів проведення АТО, а також забезпечення належного рівня її захисту в мережах систем зв’язку силових структур та правоохоронних органів. Відтак Центр протидії інформаційним загрозам Державної прикордонної служби України розробив спеціальну пам’ятку для співробітників відомства, яка допоможе убезпечитися від використання мобільного телефону як джерела інформації для ворожих спецслужб.


ПРАВИЛА ДЛЯ ВСІХ:
Обмеж спілкування за допомогою мобільного телефону у службових справах, пам’ятай, це – незахищений канал зв’язку.
Встанови на телефон і SIM-картку код доступу, який захищає збережену на ньому інформацію (адресну книжку, фото, відео, календар, нотатки тощо). Код доступу не дозволить зловмиснику здійснити дзвінок із «сімки» з твоїм номером телефону.
Месенджери та соціальні мережі збирають інформацію про тебе та всіх, хто є в телефонній книзі, а деякі встановлені на смартфон програми можуть повністю відслідковувати твою активність.
Надійність та захищеність таких месенджерів як Viber, Skype, Facebook Messenger тощо – ілюзія. Повідомлення з них дійсно важче перехопити, ніж SMS, але вони мають «відмички» (backdoor) у програмному коді. Месенджери рівня Viber глибоко інтегруються із програмним забезпеченням смартфону і дозволяють зчитувати твою адресну книжку, місцезнаходження та службові статуси мобільної мережі.
Ніколи не внось до списку дані людей, яких не знаєш особисто, навіть якщо у вас є спільні друзі. Он-лайн знайомі насправді можуть бути не тими, за кого себе видають.
Поширення номера телефону в соціальній мережі допоможе тебе ідентифікувати.
Не фотографуй і не знімай на відеокамеру телефону нічого, що стосується службової діяльності. Фотографія у військовій формі, розміщена в Інтернеті, збільшує шанси потрапити до баз даних ворожих спецслужб.
Не роби знімків на місцевості. Такі фото на твоїй сторінці у соціальній мережі можуть відображати характерні особливості рельєфу, сліди від техніки тощо, які не помітні для тебе, але помітні для фахівця.
При фотозйомці необхідно отримати дозвіл від усіх осіб, які будуть у кадрі. Це стосується як військових, так і цивільних.
Фотографуватися біля техніки або знімати саму техніку – ЗАБОРОНЕНО. Адже це дозволить легко її ідентифікувати (порядкові номери, службові індекси, характерні дефекти тощо).
Відключай геотеги в мобільному телефоні. Саме завдяки їм із точністю до кількох метрів місце фотографування встановлюється на мапі. Програмне забезпечення камер сучасних мобільних телефонів зберігає географічні координати точки, де було зроблено знімок. Така інформація зберігається у файлі із фотографією. Важливо розуміти: коли ти віключаєш геотегування на своєму телефоні, це стосується лише нових фотографій та відео, але не створених раніше.

ПЕРЕД ВІДРЯДЖЕННЯМ У ЗОНУ АТО:
Запам’ятай та перекажи іншим: у зоні бойових дій КАТЕГОРИЧНО ЗАБОРОНЕНО використовувати мобільні телефони та інші засоби зв’язку, радіостанції, обладнання Wi-Fi, інші пристрої бездротового доступу, у яких виробником не передбачено від’єднання елемента живлення.
Якщо у тебе є смартфон – обов’язково візьми із собою ще простий кнопковий телефон. Такий комунікатор необхідно мати для екстрених випадків.
Придбай додаткові SIM-картки для телефону. Ознайомся з картою покриття операторів та з розділами для абонентів із зони АТО на їхніх офіційних сайтах. Там є корисна інформація.
Не забудь повідомити своїм рідним та близьким, якими номерами ти будеш користуватися. Краще, щоб вони знали всі твої номери, але домовтеся, що тобі телефонуватимуть лише на один, на інші – лише в екстрених випадках.
Якщо є можливість – прихопи із дому додатковий акумулятор (не менше 8000 mAh). Батарея із меншою ємністю не буде працювати на морозі.
Якщо береш із собою смартфон – встанови на нього оф-лайн-карти тієї місцевості, де перебуватимеш. Зроби резервну копію контактів, фото і відео та видали всю інформацію, яка може ідентифікувати тебе або твоїх близьких.

ЯКЩО ТИ В ДОРОЗІ:
Під час пересувань витягни із телефону акумулятор. Переконайся, що це зробили всі. Передавач мобільного телефону є джерелом випромінювання радіохвиль. Його наявність можна встановити за допомогою простого обладнання. Якщо у лісосмузі біля дороги раптом з’явилося десять джерел випромінювання – це означає, що там хтось є. Для цього зовсім не потрібно контролювати обладнання мобільного оператора.
Не використовуй режим «Авіапереліт» замість повного вимкнення. Не користуйся GPS-приймачем телефону для навігації під час бойових пересувань, а використовуй для цього окремий GPS-пристрій.
Якщо пересування тривале, немає прямої заборони командування на користування мобільним телефоном і ти хочеш повідомити близьким, що із тобою все гаразд, радимо діяти таким чином:
запитай дозволу командира на користування телефоном;
телефонуй під час нетривалої зупинки, а не під час руху колони (це ускладнює визначення напрямку руху). Не забудь вимкнути телефон і витягнути акумулятор після завершення розмови;
якщо не вдалося додзвонитися, надішли близьким SMS. Вони дізнаються, що із тобою все добре, коли їхній телефон з’явиться у мережі.
Замість телефонних розмов краще надсилай SMS або повідомлення за допомогою мобільних месенджерів. Аби твоїм родичам було простіше зрозуміти, коли ти надіслав SMS, можна додавати дату та час відправлення, до прикладу: «Vsedobre. 02.09.2014 10:20».

ПІД ЧАС ВИКОНАННЯ ЗАВДАНЬ У ЗОНІ ПРОВЕДЕННЯ АТО:
Не використовуй SIM-карту корпоративної мережі стільникового зв’язку та функції геолокації особистих радіоелектронних засобів на територіях, де проводяться антитерористичні операції або ведуться бойові дії.
Використання та зберігання телефонів, що поєднані з елементом живлення, під час виконання завдань з посилення охорони державного кордону, участі в антитерористичних операціях, бойових діях, виконання інших спеціальних завдань можливе лише з дозволу командира.
За потреби будь готовий здати свій особистий телефон на зберігання у визначене командиром, старшим груп (нарядів, постів, машин тощо) місце або відповідальній особі.
Саме твій командир, який несе відповідальність за життя підлеглих, визначає місце, час та порядок ведення розмов з рідними та близькими.
Під час розмови з родичами розповідай тільки про себе. Ні в якому разі не вказуй військові звання, прізвища, імена, по батькові інших, а також номери та назви військових частин, об’єктів, населених пунктів, озброєння та техніки, їх кількість, наявність або відсутність боєкомплекту, побутові питання, які стосуються твоєї служби. Все, про що ти скажеш у зоні АТО, фіксується та буде використане ворогом.
Спілкуйся займенниками («я», «він», «ти» тощо), не називай імен близьких. Обмежся спілкуванням з одним членом сім’ї. Після розмови від’єднай елемент живлення від телефону.
Якщо зателефонував невідомий, достатньо сказати «алло». Ти не повинен розповідати, хто ти і де. Про всі дзвінки та SMS від невідомих людей доповідай командиру.
Сигнал від мобільного телефону та інших пристроїв можна використати, аби зрозуміти, де саме і у який час ці пристрої випромінювали сигнал. Саме тому у випадку тривалого перебування в одному місці (блокпост, посадка, казарми) важливо мінімізувати кількість та тривалість телефонних розмов і тримати мобільний переважно вимкненим.
Мобільними телефонами краще користуватися біля місць, де їх скупчення є природним (магазин, сільрада). Також краще кожного разу змінювати час дзвінків, аби не було можливості встановити їх графік.
У випадку спланованої атаки супротивник насамперед подбає про відключення мобільного зв’язку. Також це можуть зробити свої підрозділи для твоєї ж безпеки. Не варто сподіватися на мобільний телефон як на засіб зв’язку в екстрених випадках.

БУДЬ ГОТОВИМ ТА ЗНАЙ:
Більшість телефонів мають функцію «Скинути до заводських налаштувань». Це означає, що вся інформація у пам’яті телефону знищиться. Варто запам’ятати комбінацію клавіш для цієї функції, аби швидко скористатися нею в екстрених випадках.
Важливо усвідомлювати, що спеціальне обладнання дозволяє повністю або частково відновити інформацію навіть з відформатованої картки пам’яті, тому не записуй у пам’ять телефону нічого зайвого.
Якщо ж екстрений випадок таки настане – у першу чергу думай про своє життя та життя товаришів. Телефон можна знищити у будь-який доступний для тебе спосіб.
Завчи на пам’ять найбільш важливі для тебе телефонні номери.

Оригинал
Твитнуть
Поделиться
Поделиться