0
0
20 декабря, 16:12
Вікторія Войціцька

Газовій незалежності України бути? Не впевнена, що депутати зацікавлені в цьому.

Моя мета була, є і буде зробити все, щоб Україна дійсно стала незалежна від імпортного газу – російськго, європейського, будь-якого - за рахунок нарощування власного видобутку до щонайменше 27 млрд м3 до 2020 року. Але на жаль, депутатський корпус разом з МінФіном не сприяє досягненню цієї мети. Чому? Історія покаже.

Тепер детальніше.

Історична довідка:
Наші європейські сусіди, включаючи Польщу та Румунію, будучи історично залежними від імпортного газу, прийняли свого часу доленосні рішення – знизили ставку ренти на газ до рівня, який був конкурентним та привабливим для інвесторів.
В Польщі ця ставка зараз становить 1%, в Румунії – 15%. В результаті такої фіскальної політики, наприклад, Румунія стала незалежною від імпортного газу та повністю забезпечує свої потреби за рахунок власного видобутку.

Діючі ставки в Україні - 29% та 14% відповідно до глибини свердловини є неконкурентними.
Розуміючи це, ми з Ольгою Бєльковою, запропонували компромісне рішення встановити 12% на нові свердловини, які будуть пробурені в 2017 році. Такий підхід дозволив би забезпечити Державний бюджет надходженнями на рівні не менше 2016 року і стимулював би залучення інвестицій в галузь, безпосередньо в буріння нових свердловин та збільшення власного видобутку.

Хочу нагадати, що найбільша програма буріння за кількістю свердловин на 2017 році є в державній компанії «Укргазвидобування», яка є флагманом галузі. Саме держава, в першу чергу, отримала б додаткові фінансові ресурси для збільшення кількості свердловин, що призвело б до збільшення власного видобутку.

Що отримала б держава в наслідок? – зменшення потреби в імпортованому газі, зменшення навантаження на золотовалютні резерви, і НАЙГОЛОВНІШЕ: були б створені умови для зменшення ціни на газ за рахунок збільшення пропозиції власного газу, в тому числі і для НАСЕЛЕННЯ! Але виявилось це не потрібно представникам коаліції, безпосередньо представникам БПП та НФ в Податковому Комітеті.
Більше того, цинізм полягає в тому, що одним з ключових аргументів проти 12% були потенційні втрати бюджету (суму, між іншим, так ніхто і не назвав, бо насправді вони не співставні з втратами від зниження ренти на нафту, яке підтвердив та підтримав МінФін.... . а втрати від зменшення ренти на нафту будуть на рівні щонайменше 1.7 млрд гривень!!!).

І наостанок: вишенька на торті:
Ставка в 2% на видобування з важковидобувних покладів і визначати такі свердловини буде КМУ!! Да зравствуєт РУЧНІК – хто занесе, той і отримає 2%.

Ось така в нас політика забезпечення енергетичної незалежності країни від імпортованого газу.

Оригинал
Твитнуть
Поделиться
Поделиться